Pazar, Ağustos 24, 2008

ToEFL puanım

2 Ağustos 2008'de Uzman School of English'de girdiğim ve yaklaşık 4.5 saat süren TOEFL (Test of English as a Foreign Language) puanım açıklanmış. Hazırlıksız girdiğim sınavdan 120 üzerinden 97 almışım.


Reading: 27
Listening: 27
Speaking: 23
Writing: 20


Speaking yani konuşmada etrafımda insanlar varken ve onlar da ingilizce konuşmaya çalışırken konuşmak gerçekten zordu. Mikrofonla bilgisayara konuşmakta ilginç! Writing yani yazma bölümünde ise Türkçe klavyede İngilizce karakterler kullanmak ve space ve back-space tuşlarımın takılı kalması önümü kesti ama tabiki bunlar bahane değil. Tekrar bu sınava girecek olursam eminim çok daha yüksek puan alabilirim :) Yine de 97 fena değil, değil mi?

3 yorum:

 1. 97 benim ideal puanım dostum fena ne kelime bence gayet ikna edici bir skor;) Bende Eylül 20 de giriyorum.Tecrubelerinden faydalanabilir miyim?:) Sınavda ne gibi taktik izlemem lazim.. kursatuk.yilmaz@hotmail.com

  YanıtlaSil
 2. Dostum fena ne demek ya 97 gayet ikna edici bi puan;) bende eylül 20 de giriyorum toefl'a ama senden tecrubeli bi arkadas olarak tavsiyelerini bekliyorum.Lütfen bi kac taktik ver asiri bicimde heyecanliyim.Ingilizcem iyi seviyede
  Murat YILMAZ
  kursatuk.yilmaz@hotmail.com

  YanıtlaSil
 3. Murat,


  Teşekkür ederim :-)
  Ben önceden pek bakmamıştım sınav içeriğine yani hazırlıklı değildim ama sınavda edindiğim taktikler şunlardı:

  1) Reading yani okumada sana o koca koca paragrafları okuman için zaman veriyorlar, o zamanda o yazıyı okumayıp diğer sorulara başlaman iyi olacaktır. Çünkü sorularda bir paragrafı referans olarak gösteriyor ve o paragrafın altını çiziyor, cevap ya o paragrafın içinde oluyor ya da bir kaç önceki ya da sonraki cümlelerin içinde oluyor. Boşuna o uzun yazıyı okuyup yorulmana gerek yok yani.

  2) Listening yani dinlemede ise sana verilen not kağıtlarını mutlaka kullanmalısın. Duyduğun her şeyi kısa kısa not almalısın. Ben konuşmaların bu kadar uzun sürdüğünü tahmin etmiyordum, notları eğer İngilizce'de çok iyi değilsen Türkçe'de alabilirsin ama mutlaka duyduğun her şeyi kısaltarak "okunaklı" şekilde not al.

  3) Speaking yani konuşmada ise yurtdışında 6 ay kadar kaldığım için çok rahat geçeceğini düşünmüştüm fakat 23 yani en düşük puanımı ondan aldım. Sakin olmanda fayda var, hızlı konuşman sana artı puan kazandırmıyor. Örneğin konuşan kişinin I want to go to cinema gibi cümlesini sen He said that he wants to go to cinema gibi çevirerek zaman kazanırsın. In my opinion la başlayan cümleler ya da tanıdığını ya da kafanda uydurduğun bir kişiyi aynı olayı yaşamış gibi referans göstermen sana zaman ve puan kazandıracaktır. Ben bunları ne yazık ki çok yapamadım :-)

  4) Writing de ise klavyenin azizliğine uğradım fakat internetten essay yazma tekniklerini araştırmanı öneririm. Önce verilen olaya katılıp katılmadığını açıklayıp daha sonra neden katılmadığını her biri ayrı paragrafta olmak üzere açıklarsan ve en son paragrafta da 2-3 cümle ile özetlersen yüksek puan alırsın ki benim kullandığım klavyenin backspace tuşu takılmıştı ama bahane değil, düşük gerçekten 20 puan.

  Umarım söylediklerim yararlı olur, aklına takılan bir soru varsa buraya yazabilirsin.

  Şevket Arslan

  YanıtlaSil