Pazar, Eylül 21, 2008

Facebook eski tasarımına dönecek mi?

Facebook Son zamanların ülkemizde ve dünyada en popüler sosyal ağı olan Facebook, Mart ayında yeni tasarımını new.facebook.com adresinde kullanıma açmıştı ve Facebook CEOsu Mark Zuckerberg’in açıkladığına göre 40 milyondan fazla kişi o zaman yeni tasarımı denemiş ve 30 milyonu kullanmaya devam etmiş.

Bu yeni tasarımı beğenmeyenler ise eski tasarımı kullanmaya devam etmişlerdi fakat Facebook’un sonradan eski tasarımın tamamen kaldırılacağını ve sadece yeni tasarımın kullanabileceğini duyurması Facebook kullanıcılarını kızdırmıştı. Bu durumu protesto eden birçok grup açılmıştı ve bu grupların bazılarının üye sayıları 1 milyonu dahi aşmıştı.

Facebook, yeni tasarımı beğenmeyen kullanıcıları ve kurdukları grupları gözardı ederek eski tasarımı kaldırıp herkesi yeni tasarımı kullandırmaya bu hafta başladı.

Eski tasarıma dönmek için verilen bağlantılar ve kullanıcıların buldukları açıklarsa artık ne yazık ki çalışmıyor, yani artık eski tasarımı kimse kullanamıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, birçok kişinin sevmediği tasarımla ilgili büyük tepkilerin olduğunu bildiği bir yazıyı Facebook blogunda yayınladı ve eleştirilere de bu yazıda cevap verdi.

Yazının içeriği kısaca şöyle:

Aylar süren uzun çalışmalar sonunda nerdeyse 100 milyon kişi Facebook’un yeni tasarımını kullanıyor. Değişimin insanlar için zor olabileceğinin farkındayız. News Feed’i ilk kez devreye soktuğumuzda da çoğu kişi onu beğenmemişti fakat sonradan ona herkes alışmıştı.

İki tasarımı da aynı anda destekleyebileceğimizi biliyorum ve bunu söylemenin sizi kızdıracağını da biliyorum fakat bu sizin düşündüğünüz kadar kolay olmayacaktı. İki versiyonu desteklemek bizim gibi küçük bir takım için çok fazla iş demek. Ve çok fazla iş bizim gelişmemizin ve ilerlememizin önünü kesecektir. Eğer iki tasarımı da destekleseydik, tüm dikkatimizi ikiye böleceğimiz için ikisi de istediğimiz seviyede olmayacaktı.

Hep söylediğimiz gibi, Facebook hâla gelişmekte olan bir çalışma. Bazı şeyleri geliştirmeye çalışıyoruz ve muhteşem olmadığımızı biliyoruz. Bize tasarımla ilgili mesaj atan binlerce kullanıcımıza minnet duyuyoruz. Yeni tasarımla ilgili düşüncelerinizi ifade etmek için bir gruba katılmanız bile, bizlere önemli geribildirimler veriyor ve ne düşündüğünüzü anlıyoruz ki Facebook zaten bu.

Facebook’u daha iyi yapmak için ve dünya etrafındaki herkese bağlanmak ve paylaşmak için siz kullanıcılarımızla birlikte çalışıyoruz ve destekleriniz için size teşekkür ederiz.

Sonuç olarak protesto eden milyonlarca kişiye rağmen Facebook yeni tasarımına geçti ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg eski tasarımı desteklemeyeceklerini açıkladı.

2 yorum:

  1. http://www.plugoo.com/


    sitenize kaydım olsun istedim.Bu program sayesinde web sitenize girenler herhangi bir anlık mesajlaşma servisinize mesaj gönderebilicekler hemde adreslerinizi bilmeden :)

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim Sn. Şahıs!
    Bahsettiğiniz servisi sidebar'a ekledim.

    YanıtlaSil