Cumartesi, Eylül 27, 2008

Apple iPhone 3G için hileler ve ipuçları

Turkcell ve Vodafone uzun süredir beklenen iPhone'u Türkiye piyasasına getirdi ve şu sıralar herkes iPhone almaya çalışıyor. Turkcell, geceyarısı başladığı iPhone 3G satışlarında ilk saatte tam 200 tane iPhone sattı. Multimedya destekli ve internet kullanımına hazır mobil telefon olan iPhone'u bilindiği gibi Apple pazarlıyor. Kablosuz ağlara bağlanma özelliği ve dokunmatik ekranı (touch-screen) iPhone'un çok tercih edilmesinin sebeplerinden.

Turkcell ve Vodafone'un iPhone kampanyaları hakkında bilgi ve koşullar sitelerinde yeteri kadar açık anlatılmış. Tekrar bunları yazmaya gerek yok. (Turkcell iPhone 3G kampanyası - Vodafone Apple iPhone Anasayfası)

iPhone 3G Türkiye'de!

Gelelim iPhone için yararlı ipuçlarına ve hilelere:

Çift Tıklama (Double-Tapping):

iPhone'da çift tıklama olayı pek sık raslanmıyor. Bir Mac ya da Windows gibi dosyaları ya da menüleri açmak için çift tıklamanıza gerek yok, tek tıklama bunlar için yeterli oluyor.

Çift tıklama, 3 fonksiyon için ayarlanmış, bunlar:

  Fotoğraflarda, Google Haritalarında ya da Safari'de (Web tarayıcısında) çift tıkladığınız yere zoom yapmış oluyorsunuz. Yukarda bahsedilen programlarda ve ayrıca Mail'da çift tıklama zoomladıktan sonra "orjinal boyuta döndürme"yi gerçekleştiriyor. (Google Haritalarında farklı olarak zoom out yapmak için yani orjinal boyuta döndürmek için iki parmağınızla bir kez tıklamalısınız.) Video izlerken çift tıklama harf kutusu barını kaldırmaya ya da geri getirmeye yarıyor.

Sensörlerin (Alıcıların) gizli yönleri:

iPhone'un 3 tane sensörü var. Birincisi iPhone'u çevirdiğinizde ya da döndürdüğünüzde bunu algılayan ve Fotoğraflar, Safari ya da iPod gibi programlarda ekran imgelerini de döndürmeye yarayan sensör. Diğeri ise sadece Telefon uygulamasında çalışan ve başınıza doğru götürdüğünüzde bunu algılayan ve ekran aydınlatmasını ve dokunma duyarlılığını kapatan sensör. Üçüncüsü ise güneş ışığı varken ya da karanlık bir ortamdayken ekranın parlaklığını ayarlayan sensör.

Apple iPhone Home & Sleep butonu Zorlu Kapatma ve Yeniden Başlatma (Force Quit ve Reset):

Kitlenen bir programı kapatmak için Home butonuna 6 saniye basarsanız programı kapatabilirsiniz.

Eğer iPhone kitlenirse -ki kitleneblir!- Home ve Sleep/Wake düğmelerine aynı anda 8 saniye basın. Ekran önce siyah olacaktır ve sonra Apple logosu gözükecektir ve iPhone'unuz yeniden başlamış olacaktır.

Sayfanın başına çıkmak: Herhangi bir uygulamada (Safari dahil) sayfanın üst kısmına çıkmak için bataryanın ya da saatin olduğu yere bir kere tıklamanız yeterli olacaktır.

Safari'de örneğin www.cnn.com a girmek için sadece cnn yazmanız yeterli (www. ve .com yazmanıza gerek yok) (Not: Arama motorunuz Google a ayarlı olmalıdır)

Değişik karakterler için harfin üzerine basılı tutun. Örneğin " ñ " yapmak isterseniz " n " harfinin üstüne basılı tutun.

Soft Reset: Home ve Sleep butonlarına aynı anda bastığınızda telefonunuz yeniden başlayacaktır. Beyaz bir ışık önce çıkacak, sonra ekran kapanıp geri açılacaktır. Ekran geri açılana kadar basmaya devam etmelisiniz.

Ekran görüntüsü almak için Home tuşuna basılı tutup o anda Sleep tuşuna basıp bırakırsanız o anki ekran görüntünüz kamera listesine kayıt olacak.

Safari'de istediğiniz bir görüntüyü kaydetmek için fotoğrafın üstüne gelip basın ve karşınıza Görüntüyü kaydet (Save image) ya da İptal (Cancel) çıkacaktır.

kaynak1 - kaynak2

3 yorum:

 1. #Menüde bir simgenin yerini değiştirmek için simgenin üstüne basılı tutuyoruz.Simgeler titremeye başladığında parmağımızla istediğimiz yere sürüklüyoruz ve home tuşuyla düzenlemeden çıkıyoruz.(TheFatal)

  #Yine aynı şekilde yüklediğimiz programları itunes olmadan kaldırmak için simgenin üstüne basılı tutuyoruz.Titremeye başlayınca köşede çarpı işareti çıkıyor.Ona bastığımızla uygulama siliniyor.(TheFatal)

  #Bir uygulamadan dolayı yelefon kilitlenirse resetlemek için kapatma tuşu ve home tuşuna 5 saniye boyunca basılı tutuyoruz.(TheFatal)

  #Telefonun ekranı kilitliyken çağrı gelince kilidi açınca direk telefona cevap veriyor.Eğer çağrıyı reddetmek istiyorsanız ekran kilitliyken çağrı geldiğinde 1 kere kapatma tuşuna basarsanız zil sesini susturur 2 kere basarsanız karşıya meşgul tonu verir.(TheFatal)

  #Home tuşuna basarken kapatma tuşuna bastığımızda screenshot alıyor.(Evolution)

  #Bir internet sayfasında bulunan bir numarayı kısayoldan aramak isterseniz telefon numarasına tıklamanız yeterlidir.(MaSSive)

  #Safari'de adres çubuğuna tıkladığımızda arama kutusu açılır 1 kez daha tıkladığınızda adres yazılır.Kısayoldan adres girmek için adres çubuğunun solundaki arama tuşuna basmanız yeterlidir.(nofearl)

  #Safaride gezinirken sayfa içinde frame varsa(mesela forumlardaki shoutboxlar) ekrana 1 kez tıklayıp sürüklerseniz sayfayı sürükler,çift tıklarsanız frame sayfasını sürükler.(nofearl)

  #Müzik dinlerken kulaklığı çıkarınca müzik otomatik olarak durur.(nofearl)

  #Kutudan çıkan kulaklıkla müzik dinlerken çağrı geldiğinde üstündeki düğmeye 1 kez basarsanız çağrıyı kabul eder,2 kere bastığınızda reddeder.(Blowout)

  #Yeni attığınız videoların,podcastlerin isminin yanında mavi bir yuvarlak bulunur.Bu o videoyu hiç izlemediğiniz anlamına gelir.(abstruseozgur-underwater)

  #Sms,mail yazarken önceki kelimelere dönmek için parmağınızı yazının üstünde sürüklemeniz ve istediğiniz yere bırakmanız yeterlidir.(Blowout)

  #Surekli aradiginiz numaralar varsa, rehbere girince isme tiklayip alttan sagdaki add to favorites e basarsaniz o numara favori numaralara eklenir.
  sonrasinda istersen eger yuvarlak menu tusuna iki defa ardi ardina basarsan favoriler bolumune gider ve ek bir dokunusla o numarayi arayabilirsin.

  yada normal yoldan rehbere girip favorites e basip oradan gene isme tiklayip numarayi arayabilirsiniz.(tutankhamon)

  #hotmail hesabinizi aciniz,sifrenizi giriniz ve mail sayfaniza giriniz ekranin alt kismindaki "+" isaretine tiklayiniz "menuye ekleye " tiklayiniz artik ekranda hotmail diye bi icon olustu... artik sanki menulerde sifrenizi artik yazmadan otomatik hotmail sayfaniza tek tikla giribilirsiniz,butun surekli kullandiginiz internet sayfalarina tek tikla giris icin yapilabilir,cok GUZEL VE HIZLI OLUYOR....(baris347)

  #"bosstool" programini indirip kurun cydia dan... bosstool u calistirin ,menu veya settingte "enable to see number of battery" i tiklayin programdan cikin.... artik iphone ustundeki pil isaretine tikladiginiz zaman klasik pil goruntusu donup rakamsal pil oluyor,tekrar tikladiginizda pil simgesi geri donuyor(baris347)

  ........A L I N T I D I R.......

  http://forum.donanimhaber.com/m_26900242/mpage_1/key_/tm.htm

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil