Cumartesi, Şubat 19, 2011

Hizmet Pazarlaması kökeni ve tarihi

Hizmet pazarlamasının kökenleri 60'lı yıllara kadar izlenebiliyor. Bu yıllarda Jodd ve Rathmell pazarlama karmasının hizmet şirketlerine yetmediğini açıkça belirttiler. 70'li yıllardan başlayarak pazarlama hizmetler ile (services) daha fazla ilgilenmeye başladı. Hizmet sektörünün Amerika'da büyümesi ve bir rekabet ortamının oluşması hizmet pazarlamasıyla daha fazla ilgilenmenin zamanının geldiğini gösterdi ve bir çok bilim adamı artık bu alana odaklandılar. Bu çalışmaların başlama noktası kolayca tahmin edebileceğimiz gibi 'pazarlama karması' yani 4P yaklaşımının servis sunan şirketlere uygulanamamasıydı. Amerika'daki bilim adamlarına Avrupa'dan Fransız ve Kuzey okulları da katıldı ve Kuzey Avrupa Okulu 70'li yıllarda bir pazarlama yaklaşımı geliştirerek focusu yani odak noktasını 'değiş-tokuştan' 'servisin kullanımı ve tüketimi sırasındaki ilişkilere ve tüketiciler ile etkileşimlerin basitleştirilmesine' değiştirmiştir. Fransız Okulu ise servuction modelini yani servislerin üretimi modelini oluşturmuştur.

Hizmet pazarlaması disiplinin gelişimini şu etaplarla anlatabiliriz:

  1. Crawling Out Stage (Emekleme dönemi, 1980 ve öncesi): bu dönemde hizmet/servis şirketleri için de pazarlama stratejileri geliştirilmesinin gerekliliği tartışılmıştır ve sonunda anlaşılmıştır fakat yavaş bir gelişim vardır.
  2. Scurrying About stage (1980-1985): bu dönemde öncelikle ürün ve hizmet arasındaki farklar çalışılmıştır.
  3. Walking Erect stage (1986'dan günümüze kadar): bu dönemde ise disipline büyük önem verilmiştir. Yönetimsel beklentiler üzerine çalışmalar yapılmıştır.

1 yorum:

  1. Kuzey okulunun kurucularından olan Grönroos hakkında bir bilginiz var mı ?

    YanıtlaSil