Perşembe, Haziran 21, 2012

Toyota Logosu: oval ve tutkulu


Toyota Logosu

Mevcut Toyota logosu şirketin 50. yılı anısına 1989 yılının Ekim ayında tanıtıldı. Yabancı ülkelerde yükselen Toyota profilini de belirtmek için uygun bir logo geliştirilmeliydi ve bu logoyu geliştirmek yaklaşık 5 yıl sürdü. Logo tasarlanırken iki temel motivasyon vardı:
  • Toyota'nın gelişini uzak mesafeden tanıma
  • diğer otomobillerden ayrılan güçlü, görsel etkili logo.


Logoda yatay simetrik olarak konumlandırılmış ve birleştirilmiş üç oval var. Büyük oval içinde birbirine dik iki oval müşterinin kalbini ve şirketin kalbini temsil eder. Onlar karşılıklı yarar ilişkisi ve birbirleri arasında güveni temsil etmesi için üstüste konumlandırılmıştır. Dış oval içindeki birbirine dik iki örtüşen oval ise Toyota'nın 'T'sini temsil eder ve aynı zamanda bir direksiyonu yani aracın kendisini simgeler. Dış oval Toyota'yı kucaklayan dünyayı simgeler.
Her oval Japon kültüründe bilnen 'fırça sanatına' benzer farklı kontur kalınlıklarına sahiptir.
Logonun içinde arka planda yer alan boşluk Toyota'nın müşterilerine ulaşan 'sonsuz değerler'i sergiler: üstün kalite, beklentilerin ötesinde bir değer, sürüş keyfi, yenilik ve güvenlikte bütünlük, çevre ve sosyal sorumluluk.

Zamanında emsali olmayan ve yan ve dikiz aynadan açıkça algılanabilir, hızlıca tanınabilir bir logo olarak hızla Toyota'nın sembolü olarak kabul görmüştür.

source: http://goo.gl/c9ppQ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder