Perşembe, Ekim 15, 2015

Avrupa'da Mobil Ticaret 2015

Mobil ticaret Avrupa'da gittikçe önem kazanıyor. Avrupa kıtası dünyadaki en yüksek mobil penetrasyona sahip ve mobil cihazlardan yapılan online harcamalar 2014 ve 2015 arasında ikiye katladı. Tüm ticaretin %25'ini oluşturan mobil ticarette gelin hep birlikte son trendlere bakalım:

Twenga İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Polonya ve Hollanda'dan 4000'e yakın satıcının akıllı telefon, tablet ve masaüstünden gelen trafik datasını analiz etmiş ve böylece Avrupa tüketicilerinin mobilde son trendlerini çıkarmış.

Artık açıkça m-ticaret’in Avrupa’da önemli bir yer kazandığını paylaşan Twenga, sadece tüketiciler için değil online perakendeciler için de mobil ticaretin öneminden bahsediyor. Google’ın web sitelerini zorlayarak mobil platformlara uygun sayfalar hazırlatmasıyla, mobile daha fazla odaklanan perakendeciler, bu “push” dışında 2014 ve 2015’te mobil cihazlardan yapılan siparişlere ve ciroya da bakarak mobil ticaretin önemini kavramış görünüyor.

En yüksek mobil penetrasyon oranı

Alınan veriye göre Avrupa dünya’daki en büyük mobil penetrasyona sahip. Orta ve Doğu Avrupa’da %151, Batı Avrupa’da %129 gibi yüksek oranlar mevcut. Penetrasyonun %101 olduğu Kuzey Amerika ve %92 olduğu Doğu Asya ise Avrupa’nın gerisinde kalıyor. Bu sayılar pazarlamacıların bu trende bir an önce ayak uydurmalarını ve m-ticaret’teki potansiyeli görmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.
Mobil Penetrasyon
Mobil Penetrasyon
Avrupa ve Diğer Ülkeler

Bu çalışma ayrıca en fazla İngiltere’deki kullanıcıların mobil üzerinden alışveriş yaptıklarını gösteriyor. Almanya ve İspanya ikinci ve üçüncü sırada yer alırken Fransa’nın e-ticaret’te Avrupa pazarında üçüncü olmasına rağmen, mobil alışveriş sırasında altıncı olması dikkat çekiyor.

Hangi ülke en fazla mobil alışveriş yapıyor?
Hangi ülke en fazla mobil alışveriş yapıyor?

En popüler cihaz akıllı telefonlar

Genel olarak mobilde online alışveriş hakkında en popüler cihazlar akıllı telefonlar. Sadece Hollanda’da tabletten gelen mobil trafik %59 ile akıllı telefonları geride bırakıyor. İspanya’da akıllı telefon çok popüler değil. Bu cihazların mobil trafikteki oranı sadece %25’ken tabletlerin oranı %75.
Hangi mobil cihaz en popüler?
Hangi mobil cihaz en popüler?
Kaynak: https://www.twenga-solutions.com/en/insights/m-commerce-europe-2015/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme