Pazartesi, Ekim 26, 2015

Facebook Arama Güncellemesinin Pazarlamacılar için Önemi

Uzun yıllardır Facebook’un internet devi Google’ın en büyük rakibi olduğu tartışıla dursun, bazıları sosyal medya devinin bir gün aramada da Google’ı zorlayacağını tahmin etmişlerdi.

Arama konusundaki iddia hala gerçekleşmediyse dahi Facebook bu yönde yeni bir adım atarak Search FYI’ı duyurdu.

Bir yıl önce Facebook arama fonksiyonlarını güncelledi ve böylece arama sonuçları kullanıcının arkadaşlarının ve aile bireylerinin de paylaştığı postları içerir hale geldi.

Facebook Search
Facebook Search FYI

Peki Search FYI nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar iPhone’larında, Android cihazlarında ya da bilgisayarlarında tanıdıklarını ya da istediklerini içerikleri bulmak için Facebook’un arama fonksiyonunu kullandıklarında, Facebook artık kişiselleştirilmiş bir arama sonucu deneyimi sunuyor ve mevcut etkinlikleri ve güncel konularla ilgili arama sonuçlarını gösteriyor.

Arama yapıldığı anda, Facebook arama sonuçlarını herkese açık postları da içerecek şekilde organize ediyor. Arama sonuçları kullanıcının tanıdıkları ile ilgili içerikleri de içeriyor.

İlgi çeken genel postları da sunmanın yanında Facebook kullanıcıları içeriklerle daha fazla etkileşime sokmaya çaba sarfediyor.

Facebook’un Arama fonksiyonundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tom Stocky, Facebook’da açık bir şekilde paylaşılan bir linkin, herkesin ilgisini çektiğini gördüklerini iletti. Tom sözlerine şöyle devam etti: “Artık tartışmaya katılmak çok daha kolay. Kullanıcılar tek bir tıkla, genel postlarla ilgili bir linke ulaşabilir, bu linklerdeki alıntıları ve popüler haberleri görebilir, bu içerik ile ilgili genel ruh durumunu inceleyebilecekler. Bu bizim ilk adımımız ve kullanıcıların bu fonksiyonu kullanıp bize geribildirimde bulunmaları çok önemli, hep birlikte arama fonksiyonunu çok daha iyi yapabiliriz.”

Facebook’u artık göz ardı etmek imkansız

Search FYI’ın etkileri artık çok daha önemli. En büyük özelliği ise Facebook pazarlamacılar için daha önemli bir mecra haline geldi. Facebook önceden de çok önemliydi ve pazarlamacılar için en önemli dijital kanallardan biriydi fakat günlük 1.5 milyon arama ile Facebook daha da önem kazanmaya başladı. Bu sayı ile Google’In günlük arama hacminin yarısından azına sahip olan Facebook, aramanın doğasını değiştirebilir.

Facebook’da içerik pazarlaması daha da ilginç bir hal aldı

Facebook’un arama güncellemesi içerik pazarlamacıları da direkt olarak etkiledi. Search FYI ile Facebook kullanıcıları farklı içerikleri de görüyor olacaklar ve pazarlamacıların artık önceden bir ilişkileri, kontakları olmadıkları kullanıcılar ile de iletişim kurma şansları var. Bu içeriğin önem kazanması oyun değiştirici olacak gibi görünüyor. Pazarlamacılar sitelerine potansiyel yeni trafik elde etmekten ziyade Facebook’ta kitle oluşturmak için aramayı da kullanmaya başlayacaklar.

Search FYI’ın pazarlamacılar için önemi yadsınamaz fakat hala bilinmeyen çok şey var. Kullanıcıların Search FYI ile interaksiyonları nasıl olacak? Facebook hangi public postun önde çıkacağına nasıl karar veriyor? Sosyal medya devi arama sonuçlarından para mı kazanmayı hedefleyecek? Doğal olarak Facebook’un günün sonunda para kazanması gerekiyor, bu yüzden pazarlamacıların Facebook’un almadan vermeyeceğini de göz önönüde bulundurması ve 2016 pazarlama bütçelerinde Facebook’un payını artırmaları öneriliyor.

Bununla birlikte geribildirim isteyen Facebook, Search FYI’ın gelişeceğini ve pazarlamacılar stratejilerini yeniden düşünmek zorunda kalacaklarını da söylüyor.

Peki pazarlamacılar Search FYI’a nasıl yaklaşmalı?

Birçok pazarlamacı için Search FYI’ın çok önemli olacağı aşikar ve fakat hem kullanıcıların hem de pazarlamacıların Search FYI’ın etkilerini görmesi biraz zaman alacak. Daha detaylı bilgiler almadan ve pazarlamacılar Search FYI’ın tam olarak ne yaptığını görmeden içeriğe önem vermeli ve trene erken binip ücretsiz yolculuğun (trafiğin) tadını çıkarmalılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder