Perşembe, Ekim 15, 2015

Ikea e-ticaret'i önemli ölçüde büyütmeyi planlıyor

Ikea logo
Ikea perakende sektörü denince adını sıkça duyduğumuz firmalardan biri fakat e-ticaret alanına geç dahil olan firmalardan oldu. Bu gecikmeyi de kabul etmekten çekinmeyen İsveçli perakendeci Ikea e-ticaret pazar payını önümüzdeki 5 yılda önemli ölçüde büyütmeyi planlıyor. CNBC ile yaptığı röportajda Ikea CEO'su Peter Agnefjall, 5-6 yıl içinde e-ticaret cirosunun 5-6 milyon euro olacağını paylaştı. Henüz halka açılmamış bir şirket olan Ikea yeni bir web sitesi üzerinde çalıştığını ve kullanıcılarla ürünlerini buluşturmak için lojistik operasyonunu iyileştirme üzerine yoğunlaştığını paylaşıyor. Agnefjall “Bugün şirketimizin e-ticaret bölümü 1 milyon euro değerinde fakat önümüzdeki 5-6 yıl içinde 5 milyon euro olacak” tahmininde bulunuyor.
Ikea İngiltere web sitesi
Ikea İngiltere web sitesi

Ikea’nın toplam satış değeri 30 milyon euro iken bunun %80’i Avrupa’dan geliyor. Şirket 2020’ye kadar 50 milyon euro kâr etmeyi hedefliyor ve bu da her yıl %10 oranında büyüme anlamına geliyor. Bu dönüm noktasının online satışlarını büyüterek başarılabileceğine inanılıyor. Bu kategoride büyüme potansiyeli olduğunu, Ikea'nın global olarak 42 ülkede bulunduğunu fakat yalnız 13’ünde e-ticaret yaptığını paylaşan şirket CEO'su “Daha hızlı olabilirdik, buna katılıyorum.” diye de hatalarını kabul ediyor. Bu hatanın iyi yönünün ise teknoloji geliştirme evrelerini atlayıp direkt mobil cihazlar ve tabletler için de platformlar oluşturmaya başlamaları olacağını iletiyor.

Ikea’nın Avrupa’da güçlü bir pozisyonu var. Almanya ise şirketin en büyük pazarı. Yine de İsveçli perakendeci Doğru Avrupa’da ve Çin’de de büyüme olabileceğini öngörüyor.

Türkiye'de de e-ticaret yapan Ikea'nın Türkiye'de online alışveriş yapan kullanıcıların en fazla aradıkları özellik olan kargo ücretlerinde rakiplerine göre yüksek kaldığını da nacizane paylaşmak isterim.

Kaynak: http://www.cnbc.com/2015/10/14/ikea-ceo-late-to-online-boom-but-growth-ahead.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder