Perşembe, Ekim 15, 2015

Perakende Haberleri #1

Dünyada perakendecilerindeki son haberleri ve trendleri paylaşacağım Perakende Haberleri yazı dizisinin birincisine hoşgeldiniz.

Carrefour Taiwan'da büyüyor

Fransız perakendecisi Carrefour Taiwan pazarında büyüme işaretlerini 4 yeni multi-format market açarak gösterdi. Carrefour'un ülkedeki toplam mağaza sayısı 18'e çıktı.

Aldi personel arayışında

Alman ucuzluk devi Aldi 400 Batı Avustralyalıyı işe alacak. 2016'da Perth'de açacağı ilk mağazalar için işe alım yapan Aldi iş ilanlarında sektör ortalamasının üstündeki maaş seviyesine dikkat çekiyor.


Flipkart gizleniyor

Hindistan'ın en büyük pazaryeri olan Flipkart'ta satıcıların fake listeleme ve ürün ilanları yüzünden Flipkart "ajan"lar işe alarak bu profile uygun satıcılardan ürün alarak deneyimi raporlamalarını istiyor.

Lidl Facebook tasarımlı pizza satıyor

İtalyan süpermarket zinciri Lidl, Facebook fanları tarafından hazırlanan özel pizzayı satışa sundu. Kitle-kaynak uygulaması yardımıyla Facebook fanları 24 içerik ve 2 bazla 10.000 pizza oluşturdu. Bu arada Lidl Macaristan atık yönetimine yaptığı 2.5 milyon euroluk yatırımla bir başarıya imza attığını açıkladı.

Kıdem atamaları:


  • Alibaba önceden Staples'da Yönetici Direktör görevini yapmakta olan Amee Chande'yi İngiltere'deki ilk Yönetici Direktör görevine atadı. Chande, İngiltere'deki online perakende profilinin artırılmasından sorumlu olacak.
  • Marks & Spencer ise Shazam'ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Andrew Fisher'ı Direktör olarak atadı. Fisher, Martha Lane Fox yerine geçecek ve Marks & Spencer'ın dijital aktivitelerinden sorumlu olacak.

Domino's'un sonuçları beklentileri aşıyor

İngiltere'nin en büyük pizza perakendecisi en iyi çeyrek sonuçlarından birini açıkladı. Bu iyi sonucu online satışlara bağlayan Domino's, dijital kanaldan gelen kârın geçen yılki beklentilerini %35 oranında aştığını ve bu yıl beklenenden fazla kar edeceklerini düşündüklerini açıkladı.

Walmart düşüşte

E-ticaret için yaptığı harcamaları ve maaş artımını açıklayan Walmart bunun 2017 kârını etkileyeceğini açıkladı. Dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart'ın hisse değeri 15 yılın en düşüğünde. Bunun sebeplerinden biri olarak global ekonomik büyümesinin yavaşlamasını gösterdiler.

Amerika perakende satışlarında hafif büyüme

Ticaret Bakanlığına göre, ABD'de perakende satışlar Eylül'de %0.1 oranda arttı. Bu artış analistlerin tahmin ettiğinin yarısı, buna rağmen Çalışma Bakanlığı verileri enerji maliyetlerindeki düşünün üretici fiyatlarını %0.5 oranında düşürdüğünü söylüyor.

Stoksuz mağazalar

Mağazalardaki stok depoları geçmişe karışabilir mi? Belki. Sundukları hizmeti ve ürünleri artırmak amacıyla perakendeciler stok maliyetlerini azaltmaya çalışıyor ve daha fazla dijital arayüzlere, müşteri veritabanlarına ve sosyal medyaya para harcıyorlar.

Modernleşme tedarikçilere zarar veriyor

Market Zeka Uzmanı IRI büyük süpermarketlerin çeşitlerini azalttıklarını, bunun da bazı tedarikçileri zor durumda bıraktığını açıkladı. Örneğin süpermarketlerin donmuş yemek stoklarının 2015 ilk 6 aydan Temmuz 2015'e kadar %2 düştüğünü paylaştılar.

İyi günler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder