Cuma, Ekim 16, 2015

Perakende Haberleri #2

Herkese merhaba,

Dünya'daki perakendecilerle ilgili son gelişmeleri ve trendleri paylaştığım Perakende Haberleri'nin ikinci yazısına hoşgeldiniz. Bu yazıda Çin'deki durgunluğun Louis Vuitton, Burberry ve Hugo Boss gibi markaları da vurmasına, Avrupa'daki sıcak yazın dondurma satışlarını arttırmasına ve Unilever'in kârına kâr kattığına değiniyoruz. Amerikan Walmart ise baskı altında.

Lüks tüketim malları çöküşte

Çin ve Hongkong'da tüketimin ve dolayısıyla satışların azalmasıyla İngiliz Burberry hedeflerini tutturamayacaklarını açıkladı. Ayrıca bu yavaşlamadan Alman moda markası Hugo Boss ve yüksek fiyatlı ürünleriyle dikkat çeken Louis Vuitton da etkilendi fakat Louis Vuitton'ın bağlı oldu LVMH iyi bir yıl geçiriyor.

Sri Lanka ve Kamboçya pazarları hedefte

Endonezyalı multi-marka perakendecisi Mitra Adiperkasa Sri Lanka'daki orta sınıfın yükselmesi ve ekonominin özgürleşmesiyle Sri Lanka pazarına hızlı bir giriş yapmayı planlıyor. Aynı zamanda Amerika menşeili dondurma zinciri Cold Stone Creamery Kamboçya'da 13 mağaza açacağını, ilkinin Phnom Penh'de olacağını söylüyor.

Işık Festivali (Divali) e-satışlarda rekabet yarattı

Hindistan'da kutlanan karanlık iki haftanın başlangıcına denk gelen, "ışık festivali" döneminde e-ticaret savaşları başladı. Akıllı telefon devleri Samsung, Apple, Google son modelleriyle savaşa katılıyor. Tatil sezonunun en fazla kazananı şimdilik fiyat karşılaştırma siteleri gibi görünüyor.

Argos Ebay ile çalışıyor

İngiliz genel tüketim perakendecisi ve e-ticaret devi Argos, Ebay ile çok-yıllık bir ortaklık imzaladığını duyurdu. Böylece Ebay sastıcıları Argos mağazalarına ürün teslim ettirebilecek. 2015'in sonuna kadar 150 Argos mağazasında bu uygulamaya başlanacağı söyleniyor.

Dondurma Unilever'i büyütüyor

Avrupa'da yaşanan sıcak yaz aylarının da etkisiyle İngiltere-Hollanda menşeili tüketici ürünleri devi Unilever üçüncü çeyrek kârlarının yükseldiğini açıkladı. Unilever ayrıca Johannesburg'da ilk dondurma üretim tesisini açtı. Hindistan Unilever ise ikinci çeyrekte hissedarlarını hayal kırıklığına uğratan kâr açıkladı.

Üretim tesislerinin ve diğer hizmetlerin sonlanması

Tesco 14 üretim tesisini 250 milyon pound karşılığında Meyer Bergman'a "toparlanma stratejisi" çerçevesinde sattığını duyurdu. Rakibi Sainsbury ise Vodafone tarafından verdiği mobil telefon hizmetini (MVNO) sonlandırdığı duyurdu.

Couche-Tard Texas Star'ı alıyor

Kanada Quebec merkezli Couche-Tard Texas Star markasını satın aldığını duyurdu. Texas Star, 18 tane  mini marketiyle Kanadalılara hizmet veriyordu. CFO Raymond Pare'nin ani istifası ise yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Walmart baskı altında

Satışlardaki düşüş ve müşteri hizmetleri deneyimini artırmak amacıyla, ABD'li perakende devi Arkansas'da "Supercenter" adını verdiği yeni bir market hazırladı. Ücretsiz online meyve/sebze alışverişi hizmeti de sunacağı bu Supercentre'da web tarafında daha güçlü olacağını iletti.

Günlük Fırsatlar siteleri için kritik zamanlar

Günlük fırsat sitelerinden tüm tüketiciler şikayetçi ve Washington merkezli ve Amazon'un da hissesi olan Livingsocial, 200 kişiyi işten çıkardığını ve operasyonunu tekrar organize edeceğini açıkladı. Geçen hafta rakibi Groupon 1100 kişiyi işten çıkarmıştı.

İyi günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder