Perşembe, Ekim 22, 2015

Perakende Haberleri #4

Merhaba,

Dünya'daki perakendecilerle ilgili son gelişmeleri ve trendleri paylaştığım Perakende Haberleri'nin dördüncü yazısına hoşgeldiniz. Bu yazıda süpermarketçilerin arasındaki rekabeti, mobil uygulamaları ve tüketicilerin akıllı telefonsuz yaşayamayacaklarını içeren ilgi çekici haberleri paylaşıyorum. İyi okumalar.
Perakende Haberleri

Avustralya süpermarket yarışları kızışıyor:

Fiyat indirim stratejileri uygulayan marketçiler pazar liderleri olan Coles ve Woolworths’u tehdit ediyor. Aldi ve Costco’nun genişlemesi fiyat savaşlarının kazananlarının tüketiciler olduğunu gösteriyor. Bu sırada Woolworths de düşük fiyatları öne çıkaran yeni reklamlarını yayınladı.

Alibaba kendi ağını genişletiyor:

Çin’in süper gücü kendi online ödeme sistemi olan Alipay’i Almanya’da da kullanıma açtı ve diğer Avrupa ülkeiernde de sistemi kullanmaya başlaması bekleniyor. Alibaba kurucusu Jack Ma İngiltere Başbakanlığına danışman olarak seçildi. E-ticaret devinin 11 Kasım’daki Global Shopping Festival ile ilgili beklentileri çok yüksek.

Tesco’da yeni sorunlar:

Yeni kampanyası “Marka Garantisi” Tesco’nun başına bela açacak gibi duruyor. Reklam gözlemcileri tarafından baskı altında olan Tesco aynı zamanda “En ufak destek bile yardımcı olur (Every little helps)” yeni bir reklam kampanyası başlattı. Rakibi Asda click and collect planlarını askıya aldığını duyurdu.

Sahte yorumlar mahkemede çözülecek:

Amazon Amerika’da Fiverr sitesi üzerinden 5 dolara üreticilerin istedikleri ürünlere pozitif yorum yapan kişilere dava açtı. Yaklaşık 1000 kişinin dava edilmesi bekleniyor. Kurumsal Kültür İlişkileri Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Jay Carney ise Amazon hakkında çok da iyi haberlerin bulunmadığı NY Times makalesine cevap verdi. Yeni bir rapor Amazon’un depo merkezleri ağının diğer tedarikçilerin çok önünde olduğunu gösteriyor.

Walmart’ın adil olmayan uygulamaları:

Geçen haftanın şok eden gelir uyarısından sonra, Walmart’ın tedarikçileri fiyat kesintileriyle ve maliyet paylaşımıyla daha fazla karşı karşıya geldi. Amerikan devinin Hindistan’daki ve Meksika’daki operasyonlarında rüşvet verdiği onaylandı.

Postane’de Click&Collect:

Kenya e-ticaret firması KiliMall Kenya Posta Ofisiyle bir anlaşma imzalayarak 600’den fazla postane şubesini click and collect noktası olarak kullanacaklarını açıkladı.

Aldi Avustralya’dan Amerika’ya kayıyor:

14 yılda ilk kez, Alman ucuzluk firması daha trendy olacak mağazalar açarak deneyler yapıyor ve aynı zamanda Doğu Avustralya’ya doğru genişliyor. İngiltere’de ve California’da ise büyüme trendinin olduğunu ve Temmuz 2016’ya kadar 45 yeni mağaza açacağını duyurdu.

Yum Markaları Çin’den çıkıyor:

Pizza Hut, Taco Bell ve KFC’nin sahibi fast-food şirketi Yum, Çin pazarından yıllar süren eforlarının bir türlü başarılı olmaması sonucu çıkacaklarını duyurdu.  Resmi veriler Çin ekonomisinin büyümesinin çok azaldığını gösteriyor.

Edeka sosyal medyada boy gösteriyor:

Süpermarket devi Edeka resmi Instagram hesabı açtı ve “iyi yiyecek için tutku”yu gösteren postlar paylaşacaklarını açıkladılar.

Fyffes ve Spar yurtdışına yatırım yapıyor:

Hollandalı perakende zinciri Spar Kamerun’da ilk marketini açtı ve Afrika’da daha da büyüme planlarının olduğunu açıkladı. İrlandalı üretici Fyffes ise Orta Amerika operasyonları için 45 milyon dolar yatırım yaptı.

Target online müşterileri hedefliyor:

Teknoloji altyapısını ayağa kaldırmak ve IT’de artık kendine güvenen bir firma olmak için Amerikalı perakendeci DevOps yazılım geliştirme stratejisini benimsediğini duyurdu. Müşterilerine dijital ortamda yaklaşmak için YouTube üzerinde Cadılar Bayramı konseptli interaktif videolarını duyurdu.

Subway antibiyotikleri çıkarıyor:

Amerikalı sandviç zinciri Subway, antibiyotik kullanılarak elde edilen etleri artık kullanmamayı planlıyor. Mayıs 2016’da tavuk ile başlanacak ve sonrasında hindi ile devam edicik değişimin 2 ila 3 yıl sürmesi bekleniyor.

Alışverişçiler için daha fazla uygulama:

Giyim firması Tommy Hilfiger mağazalarında sanal gerçeklik uygulaması başlıyor. Konsept Hollandalı bir girişim ile ortaya çıkmış. Portekizli hipermarket zinciri Continente ise yeni bir uygulama duyurdu, bu uygulama bir tuşa basarak mağazadaki deneyimi sunmayı hedefliyor.

Akıllı telefonsuz yaşayamayanlar:

Mobil cihazlar herkes için önem kazanıyor. DirectBuy’ın hazırladığı infografikte Amerikalı yetişkenlerin %29’u akıllı telefonları olmadan yaşayamayacaklarını söylemişler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder