Cuma, Kasım 06, 2015

Amazon Neden Fiziksel Bir Kitapçı Açtı?

Amazon “Amazon Books” adını verdiği ilk fiziksel kitapçısını açtı.

Amazon, Seattle Üniversitesinde amazon.com’da bulunan en popüler kitapları web sitesindeki fiyatlarıyla satışa sunuyor. Ars Techica “Amazon Books”un nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bir inceleme paylaştı fakat biz neden dijital bir markanın, hem de birçok fiziksel markanın kapanmasına yol açan bir dijital markanın neden fiziksel mağaza açtığına bakalım.

Cevaplar aslında çok açık. Amazon’un elinde diğer kitapçıların ancak rüyalarında görebileceği kadar veri var. Amazon’un fiziksel perakendedeki deneyim eksikliğini elindeki veriler kapatıyor. Kullanıcı oylamalarından, yorumlara, ön sipariş sayılarından, satış adetlerine kadar yüzlerce veriye sahip olan Amazon, Goodreads üzerindeki tavsiyelerin popülaritesini bile kullanabiliyor. Fiziksel perakendeciler açısından böyle bir veriye sahip olmak gerçekten çok önemli. Stok tutma maliyetini düşünmeye bile gerek yok. Tabi büyük kitapçıların da büyük verileri var fakat Amazon’un verilerinin büyük olması dışında real-time yani anlık olması da bir avantaj. Bu Amazon’un fiziksel mağazasında ne tutup tutmayacağına çok daha “agile” çevik karar vermesine olanak sağlıyor.

Amazon Books yöneticisi Jennifer Cast fiziksel mağazayı “Amazon.com’un online alışverişdeki avantajini offline ile birleştiren fiziksel uzantısı” olarak nitelendiriyor.

Bu Amazon’un potansiyel avantajlarını da özetliyor aslında, sadece kullanıcıların alması muhtemel kitapları stoklaması dışında, offline müşteri deneyiminin de online deneyim ile paralel gitmesine olanak sağlayacak.

Tüm kanallardan pazarlamanın önemi gün geçtikçe artarken müşteri deneyimini tutarlı sunmak büyük bir hedef ve Amazon bunu sağlayacak gibi duruyor.

Örnek olarak aşağıda resme bakalım. Amazon Books, Amazon.com’da yazılan bir yorumu kitap rafında göstererek online ve offline deneyim harmanlanıyor.

Diğer bir örnekte ise Amazon web sitesindeki puanlamaları raflara taşımış. 4.8 yıldız ve üstü alan kitaplar için ayrı bir bölüm oluşturmuş. Burda da yine kullanıcı online deneyimde alışık olduğu bir deneyimi fiziksel bir ortamda yaşamış oluyor.


Kitap Dışındaki Ürünler de Sergilenebilir

Kitap satmak dışında Amazon Books’a gelen bir kullanıcı Amazon’un diğer cihazlarını da deneyebiliyor olacak, örneğin Kindle ve Fire TV. Amazon’un müzik paylaşım platformu Prime Music’ten müzikler hoparlörlerden yükseliyor. Amazon’un fiziksel bir ortamda ürünlerini göstermesi için de bu mağaza çok uygun. Yine bu diğer kitapçıların sunamayacağı bir hizmet, tüm ürünlerini stoklamak ve tamamen fiziksel bir marka deneyimi sunmak.

Rakiplerin Reaksiyonları

James Daunt, Waterstones’un yöneticisi projenin fos çıkmasını umduğunu paylaşıyor. Sizi bilmem ama bu ifade bana endişeyi hissettiriyor. Fiziksel perakendeciler mevcut ortamda kâr etmekte zorlanırken modellerinin modasının geçtiğini de anlamaları gerekiyor çünkü değişen pazara adapte olmakta çok yavaş kalıyorlar. Amazon Books’un gelecekte ne gibi yenilikler sunacağı ise merak konusu.
Selamlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder